Hlavní menu

Novinky

Audi vyvinulo

2012-04-23 12:01:00

Audi vyvinulo "muzikální" zvuk pro elektromobily

Otázkou, jaký zvuk mají vydávat elektromobily, aby svým tichým provozem neohrožovaly chodce, se zabývají různé automobilky. Inženýři Audi při hledání vhodného zvuku používali i hudební nástroje.


Audi hledalo zvuk, jenž by se nejlépe hodil k prototypu elektrického sportovního modelu Audi R8. Na vývoji se podílel zvukový inženýr a skladatel Rudolf Halbmeir společně s týmem svých spolupracovníků, kteří při práci používali i elektrické klávesové nástroje a mixážní pulty. Výsledný zvuk evokující "předení" motoru připomíná dle informací deníku E15 "kňourání" a "bzučení" v kombinaci s nízko položeným "vrčením". Zvuk je přenášený reproduktorem umístěným na podvozku - a to do okamžiku, než vůz dosáhne rychlosti 30 km/h. Pak se auto "odmlčí", neboť podle inženýrů Audi vydávají při vyšších rychlostech dostatečně silný zvuk pneumatiky vozu.

My Češi si nemůžeme nevzpomenout na známou filmovou komedii Jáchyme, hoď ho do stroje!, kde motor vozu "vyladěného" v autoservisu, v němž pracoval hlavní hrdina v podání Luďka Soboty, vyluzoval melodické zvuky. :-)

Zdroj: deník E15, 19. 4. 2012