2012-03-28 16:30:00
Zdroj: deník E15
Rapidně se horšící životní prostředí a zdraví obyvatelstva a energetická závislost na ropě – také to bývá spojováno s rychle rostoucím počtem automobilů v Číně. Jen do konce tohoto desetiletí by se jich tam mělo prodat několik stovek milionů. A Peking proto tahá za záchrannou brzdu. K té patří také automobily s částečným či úplným elektrickým pohonem.
Čínská vláda představila návrh investic za zhruba 1,5 miliardy dolarů ročně (přibližně 27,8 miliardy korun) na povzbuzení výrobců elektromobilů, stejně jako pilotní program rozvoje vozítek s elektrickým pohonem v 25 metropolích. V návaznosti na něj přitom postupně vzniká podpůrná infrastruktura zahrnující několik milionů dobíjecích a výměnných stanic. Také díky těmto krokům odborníci očekávají, že do roku 2020 vyjede na čínské silnice až několik milionů nových elektromobilů.
V Číně se zároveň dokončuje specifikace standardů pro testování bezpečnosti elektromobilů, například posouzení rizika vznícení článků nebo zásahu elektrickým proudem. Vybrané podniky jsou podporovány ve výzkumu a vývoji technologií zaměřeném na zvýšení životnosti baterií, zkrácení dobíjecí doby či zefektivnění elektromotorů.
K vyšším prodejům přispívají vládní dotace, odstranění překážek při registraci nebo také nabídka bezplatné údržby. Vše má přispět k tomu, aby se země Draka v tomto oboru stala světovou jedničkou. Navzdory ambiciózním snahám však počet registrovaných automobilů s elektrickým pohonem zůstává stále velice malý. Důležitou roli při rozhodování čínských zákazníků totiž sehrává cena, dostupnost, bezpečí, ale také vyjádření osobního postavení. Na druhé straně zůstává skutečností, že už v současné době se čínská velkoměsta hemží dopravními prostředky s elektrickým pohonem – od autobusů a trolejbusů po vládní dopravní prostředky nebo vozidla taxislužby.
Slibný rozvoj nového automobilového odvětví v Číně vytváří nesčetné příležitosti – při změně energetického mixu a přizpůsobování infrastruktury i při každodenním využívání elektromobilů.
Stačí je včas využít.
(O autorovi: Ladislav Graner pracuje v CzechTrade Čengdu)
Vyšlo: deník E15, 28. 3. 2012